Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Cymex Klimatyzacja

Cymex Klimatyzacja

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.

ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

Poleć nas innym
Klimatyzatory z czynnikami naturalnymi i syntetycznymi
(2020-02-11)

Klimatyzatory to urządzenia coraz bardziej popularne, montowane już nie tylko w zakładach produkcyjnych czy biurach, ale również w prywatnych domach i mieszkaniach. O ich bezpieczeństwie w dużej mierze decyduje użyty czynnik chłodniczy, czyli związek chemiczny lub mieszanina takich związków, która bierze udział w wymianie ciepła między układem chłodzącym urządzenia a otoczeniem.

1.     Klimatyzacja do domu z naturalnym czy syntetycznym czynnikiem chłodzącym?

2.     Klimatyzacja z czynnikiem syntetycznym

Na czynnik chłodniczy we wnętrzu klimatyzatora działają przemiany termodynamiczne - pod wpływem sprężania i rozprężania chłodziwo oddaje lub pobiera ciepło. Zjawiska te wykorzystywane są we wszystkich rodzajach klimatyzatorów, począwszy od tych przemysłowych, aż po jednostki montowane w samochodach. 

Klimatyzacja do domu z naturalnym czy syntetycznym czynnikiem chłodzącym?

W klimatyzatorach wykorzystywane są dwa rodzaje czynników - pochodzenia naturalnego i syntetyczne. Pierwsza grupa jest zdecydowanie mniej liczna niż druga, ponieważ ogranicza się do dwóch najpopularniejszych czynników, z czego jeden - r600a - używany jest głównie w urządzeniach chłodniczych, np. lodówkach. Klimatyzacja do domu wymaga jednak nieco innego czynnika, np. r290, nazywanego również propanem r290. Pomimo jego właściwości wybuchowych, zyskuje on coraz większą popularność.

Grupa czynników syntetycznych jest bardzo duża - obejmuje związki i mieszaniny stworzone sztucznie przez człowieka. Większość z nich ma właściwości toksyczne i palne, jednak wciąż wykorzystuje się je jako integralny i niezbędny element klimatyzacji.

Klimatyzacja z czynnikiem syntetycznym

Klimatyzacja do biura, domu lub mieszkania powinna być nie tylko skuteczna, ale również bezpieczna dla ludzi, dlatego wybierając klimatyzatory, warto kierować się fachową oceną specjalistów z Air Home Systems, którzy doradzą w wyborze urządzenia z odpowiednim czynnikiem syntetycznym.

Do najpopularniejszych czynników stworzonych w sposób sztuczny przez człowieka, które wykorzystywane są w domowych, biurowych i przemysłowych klimatyzatorach, należą:

·         r410a, czyli freon 410a, należy do czynników HFC i stanowi mieszaninę czynników r125 i r32 (1:1). Ten czynnik może zawierać klimatyzacja do mieszkania, domu lub biura. W naturalnych warunkach ma postać gazową, jednak ulega skropleniu pod wpływem ciśnienia. Stosuje się go głównie w układach niskotemperaturowych lub klimatyzatorach z parownikami zalanymi. Choć uważa się go za czynnik nietoksyczny, jego nadmierna inhalacja może powodować efekty narkotyczne, dlatego szacuje się, że zniknie on z rynku do 2025 roku.

·         r407c - podobnie jak r410a może być wykorzystywany w klimatyzatorach domowych lub biurowych. Jest mieszaniną trzech innych czynników - 52% stanowi r143a, 25% - r125, a 23% - r32. Czynnik ten jest bardzo popularny głównie ze względu na niską cenę.

·         r507, inaczej freon 507, to mieszanina czynników r125 i r143a w proporcjach 1:1. Używa się go w układach chłodzących w zakładach handlowych i przemysłowych, np. do utrzymywania niskiej temperatury w chłodniach.

·         r134a - jeden z najpopularniejszych czynników, chętnie wykorzystywanych przez producentów klimatyzatorów ze względu na niską cenę. Stosuje się go głównie w klimatyzatorach przemysłowych oraz w układach chłodzących w samochodach.

·         r1234yf - nie wykazuje właściwości toksycznych i ma niską palność, a dodatkowo charakteryzuje się niskim współczynnikiem GWP, co oznacza, że jego wpływ na globalne ocieplenie jest niewielki. Czynnik ten stopniowo zastępuje r134a.