Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Cymex Klimatyzacja

Cymex Klimatyzacja

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.

ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

Poleć nas innym
Klimatyzator przenośny – czy warto kupić?
(2020-03-18)


Wiele osób chciałoby zapewnić sobie ochronę przed upałami w postaci klimatyzatora. Nie wszędzie jednak można zamontować stacjonarną klimatyzację. Czy w takiej sytuacji warto zdecydować się na zakup klimatyzatora przenośnego i jak w ogóle działa takie urządzenie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

mieszkanie-klimatyzacja.jpg

Jak działa klimatyzacja przenośna?
Sposób działania klimatyzatora przenośnego nie różni się specjalnie od tego, który znamy ze stacjonarnej klimatyzacji. W urządzeniu znajdują się skraplacz i parownik, czyli wymienniki ciepła oraz sprężarka. W procesie chłodzenia istotną rolę odgrywa czynnik chłodniczy, który krąży w obwodzie zamkniętym i zmienia swój stan skupienia, natomiast ciepło oddawane jest poza budynek.

O ile w tradycyjnym klimatyzatorze wymienniki ciepła znajdują się w osobnych obudowach, to w typowym klimatyzatorze przenośnym, są umieszczone w jednej jednostce, a ciepło odpływa na zewnątrz poprzez rurę.

Wyjątek stanowią klimatyzatory przenośne split, które można uznać się za coś pomiędzy tradycyjnym klimatyzatorem a urządzeniem przenośnym jednoczęściowym. Tego typu sprzęt jest jednak drogi i stwarza pewne ograniczenia, dlatego skupiamy się wyłącznie na klimatyzatorach jednoczęściowych, czyli monoblokowych, których charakterystyczną cechą jest właśnie wspomniana rura odprowadzająca gorące powietrze.

Aby urządzenie prawidłowo spełniało swoją funkcję, jeden z końców musi zostać wyprowadzony na zewnątrz, najlepiej poprzez uchylone okno, zabezpieczone odpowiednią uszczelką.

Niektórzy sprzedawcy informują o możliwości wyprowadzenia rury przez otwór w ścianie lub szybie, lecz nie jest to najlepszy pomysł. Główną zaletą klimatyzatora przenośnego jest bowiem fakt, że można go łatwo zamontować i zdemontować, nie naruszając ścian innych elementów budynku.

Dzięki temu nawet osoby mieszkające w blokach nie muszą uzyskiwać żadnych zezwoleń, aby korzystać z urządzenia. Specjalna uszczelka do klimatyzatorów przenośnych rozwiązuje problem niepożądanego napływania przez uchylone okno gorącego powietrza z zewnątrz.

Najważniejsze parametry klimatyzatora przenośnego
Najważniejszym parametrem każdego klimatyzatora – a więc zarówno stacjonarnego jak i przenośnego – jest jego moc chłodnicza. To właśnie ona decyduje o skuteczności urządzenia w konkretnym pomieszczeniu. Aby obliczyć zapotrzebowanie na moc chłodniczą, musimy uwzględnić metraż i wysokość pokoju, jak również zyski ciepła, czyli tempo nagrzewania się powietrza.

Do schłodzenia 1 m³ potrzeba minimum 0,03 kW mocy chłodzącej. Jednak w celu poznania dokładnego zapotrzebowania, należałoby wziąć pod uwagę takie czynniki jak:

   - izolacja termiczna budynku oraz podłogi i stropu,
   - lokalizacja pomieszczenia (powietrze nagrzewa się najszybciej na poddaszu),
   - powierzchnia ścian wewnętrznych i zewnętrznych,
   - powierzchnia i kierunek wychodzenia okien,
   - obecność rolet i żaluzji okiennych,
   - liczba urządzeń elektrycznych (dodatkowo podwyższają temperaturę),
   - liczba osób w pomieszczeniu.

W skrajnych przypadkach zapotrzebowanie na moc chłodniczą będzie nawet dwukrotnie większe od podanej wartości minimalnej.

O prędkości chłodzenia informuje natomiast przepływ powietrza. Parametr ten wyrażony jest w jednostce m³/h i prezentuje objętość powietrza, jaka przepłynie przez urządzenie w ciągu jednej godziny. Można tutaj przyjąć zasadę, że im więcej, tym lepiej, gdyż wysoki przepływ pozwoli szybciej uzyskać optymalną temperaturę.

Reguły tej należy przestrzegać zwłaszcza w przypadku dużych pomieszczeń, gdzie chłodzenie z uwagi na kubaturę trwać będzie dłużej niż w małym pokoju.

Klimatyzatory różnią się między sobą również pod względem rodzaju obecnego w nich czynnika chłodniczego. W artykule o klimatyzatorach przenośnych https://wybierzoczyszczacz.pl/poradniki/ranking-klimatyzatorow-przenosnych/ możemy znaleźć informację, iż w prawidłowo działającym urządzeniu nie dochodzi do uwalniania czynnika.

Jednak jeśli zależy nam na ekologii, to warto postawić na sprzęt wyposażony w czynnik R290, czyli czysty propan, gdyż to on jest najbezpieczniejszy dla środowiska naturalnego.

Nie tylko chłodzenie, czyli funkcje klimatyzatorów przenośnych
Na zakończenie warto wspomnieć o tym, że klimatyzatory przenośne podobnie jak stacjonarne mogą nie tylko schładzać powietrze, ale i osuszać je oraz odświeżać, czyli pełnić funkcję wentylatora. Ponadto niektóre modele zostały wyposażone w tryb grzewczy, a zatem stanowią alternatywne źródło ciepła.

Klimatyzator z taką funkcją może się przydać w różnych sytuacjach, na przykład podczas awarii sieci grzewczej albo w przypadku znacznego spadku temperatury na zewnątrz jeszcze przed lub już po zakończeniu sezonu grzewczego.

Wielofunkcyjność klimatyzatora przenośnego to bez wątpienia dodatkowy argument przemawiający za tym, że zakup takiego urządzenia ma sens. Oczywiście najważniejszą korzyścią z posiadania klimatyzatora jest możliwość ochrony przed dokuczliwymi upałami, gdyż urządzenia przenośne bardzo dobrze wypełniają swoje główne zadanie.